Hiszpania


Idź do treści

To co juz powinnismy wiedziec o Hiszpanii

Hiszpania, czy właściwie Królestwo Hiszpanii liczy ok. 46 mln obywateli i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego. Dzieli go z przycupniętą na południowym-zachodzie Portugalią i z malutkim skrawkiem lądu na południu, należącym do Wielkiej Brytanii - Gibraltarem. Do Hiszpanii należą także małe skrawki lądu w Afryce (Ceuta i Melilla), po drugiej stronie Cieśniny Gibraltarskiej (na wybrzeżu Maroka) oraz wyspy – Baleary na Morzu Śródziemnym i na Atlantyku.
Obecnie głową państwa (monarchii konstytucyjnej) jest król - Jan Karol I (hiszp. Juan Carlos I).
Administracyjnie kraj podzielony jest na 17 wspólnot autonomicznych i 2 miasta autonomiczne. Jak nazwa sugeruje, cieszą się one sporą autonomią. Nas zainteresuje szczególnie południowy obszar Hiszpanii, czyli Andaluzja oraz Wyspy Kanaryjskie.

Dwa największe miasta Hiszpanii
. Barcelona, ze słynnym Stadionem Olimpijskim, imponująca swoim ładem i porządkiem oraz Madryt - miasto jak na europejskie warunki niezbyt stare, jednak rozrastające się tak dynamicznie, jak mało która stolica. Ale my chcieliśmy skupić się na opisie nie tylko Barcelony jak i Lloret de mar ponieważ to właśnie do niego przybywa coraz większa liczba turystów.Barcelona - stolica Katalonii i drugie co do wielkości po Madrycie miasto Hiszpanii. Miasto zamieszkuje prawie 1,5 mln mieszkańców, położone jest nad morzem Śródziemnym w północno-wschodniej części Hiszpanii, w regionie autonomicznym Katalonia. Na obszarze tym występuje klimat Śródziemnomorski, średnia temperatura w ciągu roku jest dość wysoka, a opady niskie.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego